آینده‌نگری

ما واقعن چقدر آینده‌نگری داریم؟ راجع به صرفه‌جویی در منابع حرف نمی‌زنم که البته بحث مهمی است. راجع به آینده‌نگری مردمان غارنشین حرف می‌زنم. آنها سنگ‌ها را می‌تراشیدند. آیا به این فکر می‌کردند که بعدها ممکن است کسی از وجودشان باخبر شود؟ نمی‌دانم. اما لابد می‌دانستند که نقش و نگارهاشان به این زودی‌ها پاک نمی‌شود. و پاک نشد. هزارها سال بعد همچنان باقی ماند تا ما آنها را کشف کنیم و بدانیم آدم‌هایی دیگر هم وجود داشته‌اند. آدم‌هایی که از پا در آوردن یک بوفالوی‌ بدوی هیجان‌زده‌شان می‌کرده است.

اما ما چقدر آینده‌نگری داریم؟ راجع به چهار هزار سال بعد حرف می‌زنم. عدد سال‌ها به هزار که می‌رسد دیگر نمی‌شود به این راحتی چیزی را پیش‌بینی کرد. ماشین‌های پرنده؟ نژادهای اصلاح‌شده؟ مرگ در پانصد سالگی؟ یا شاید دوباره غارنشینی. دوباره اختراع چرخ. هوم؟

راجع به چهار هزار سال بعد حرف می‌زنم. آیا مردمان آن موقع، اگر وجود داشته باشند و برایشان مهم باشد، می‌فهمند که ما روزی قادر بوده‌ایم با ده انگشت روی کلیدهایی مکانیکی بکوبیم و چیزی خلق کنیم که قبل از آن وجود نداشته؟ آیا می‌فهمند می‌توانسته‌ایم تخیلات‌مان را روی پرده‌ای به بزرگی یک اتاق خواب، با چشم ببینیم؟

راجع به بی‌خیالی ملایمی که نسبت به مخلوقات‌مان داریم حرف می‌زنم. ما نسبت به اجدادمان بسیار خلاق‌تر و بسیار آگاه‌تریم. می‌توانیم در چند ثانیه کاری را انجام دهیم که آنها، اگر به فکرشان می‌رسید، باید خودشان را می‌کشتند تا انجامش دهند. اما در عین حال نسبت به نگهداری‌شان (کمی) سهل‌انگاریم. وبلاگ می‌نویسیم، ویدیو می‌سازیم، عکس می‌گیریم، نقاشی می‌کشیم، موزیک می‌سازیم و آنها را روی وردپرس، یوتیوب، اینستاگرام، پینترست و ساندکلاد می‌گذاریم. اما با وجود اینکه تمام دنیا می‌توانند محصولات‌مان را در چند ثانیه ببینند و این خوب است، آنها خیلی زود لابلای خروارها اطلاعات و محصولات دیگر فراموش می‌شوند و گرچه خیلی دیر، اما روزی نابود خواهند شد.

راجع به دیتای دیجیتال حرف می‌زنمو راجع به چهار هزار سال بعد. که یخ‌های قطبی آب شده‌اند، اقیانوس‌ها سرزمین‌هایمان را بلعیده‌اند و همراه با ما، سرورها و هارد درایوهایمان سوخته‌اند و تبدیل به سنگ‌هایی شده‌اند که هیچ چیز روی آنها حک نشده است.

آنها چطور ما را خواهند شناخت؟

Advertisements

2 thoughts on “آینده‌نگری”

  1. شاید یک جایی نسخه پشتیبانمون موجود باشه. یا شاید این همه، فقط یک تصویر باشه و اصلش محفوظه.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s