ترامادول ملت‌ها

هفته‌ی آخر مرداد بود که از فیسبوک و اینستاگرام آمدم بیرون. اینستاگرام را دی‌اکتیو کردم. ولی فیسبوک را گذاشتم باشد. چون با آن در اسپاتیفای لاگین بودم. منتها دیگر هیچوقت به آنجا برنگشتم.

آدم دوست ندارد تنها باشد. قبلاً چاره‌ای نبود. خواه ناخواه گاهی آدم احساس می‌کرد که تنهاست و نیاز دارد کسی کنارش باشد. می‌رفت پیش کسی، تلفن را برمی‌داشت و شماره‌ای می‌گرفت یا همینطوری می‌نشست و شاید کتابی چیزی می‌خواند.

بعد تلویزیون آمد. بعد می‌شد فیلم‌ها را روی وی‌اچ‌اس یا سی‌دی خرید و هر وقت از شبانه‌روز دید. بعد اینترنت رسید. یاهو مسنجر، وبلاگ‌ها، سایت‌های مختلف. بعد هم شبکه‌های اجتماعی. جایی که می‌شد دوست پیدا کرد، هزاران هزار تا دوست که هرگز نمی‌خوابند و دستشویی نمی‌روند و خسته نمی‌شوند. شبیه معجزه بود. تازه قبل‌ترها باید می‌رفتی پای کامپیوتر می‌نشستی. ولی حالا فقط کافی است دست کنی توی جیبت یا دست بکشی روی پارچه‌ی مبل.

جدی فکر نمی‌کنم آدم‌ها انگیزه‌ی دیگری جز پر کردن تنهایی برای رفتن به شبکه‌های اجتماعی داشته باشند. منتها یک چیزی این وسط درست نیست. من هم تنها بودم و هم در شبکه‌های اجتماعی بودم. ولی هیچوقت نشد بعدش احساس خوشحالی کنم. همیشه یک خلاء ناجوری آنجا می‌ماند. همیشه انگار کار انجام‌نشده‌ای داشتم. به نظرم اینستاگرام و اینجور چیزها مُسکن‌های نسل ما هستند. مسکن‌هایی قوی که هر وقت کوچکترین علائمی دیدیم یکی بالا می‌اندازیم و خوب می‌شویم. منتها هیچوقت روی روکش زرورقی آنها را نمی‌خوانیم که با حروفی ریز نوشته‌اند: بسیار اعتیادآور. همراه با عوارض جانبی خطرناک.

حالا نمی‌خواهم بروم روی منبر. کار من نیست و اینجا را راه نینداخته‌ام که این کار را بکنم. فقط می‌خواهم بگویم که من حالا هم اغلب اوقات تنهام. توی خانه راه می‌روم. گاهی سرک می‌کشم به کوچه ببینم چه خبر است. کار می‌کنم و کتابم هست و این وبلاگ و همینجور چیزها.

منتها فرقش چیست؟ این که هر وقت دوستانم را می‌بینم بی‌نهایت خوشحال می‌شوم. احساسی که از زمان اختراع تلویزیون به اینطرف نداشته‌ام.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s