بی‌نهایت‌های شوم

وقتی دو تا آینه را کنار هم قرار می‌دهیم، فضای بین آن دو را تا بی‌نهایت کش داده‌ایم. اگر میان‌شان بایستیم، بی‌نهایت نسخه از ما در آنها می‌ایستند.

دو آینه روبروی هم. فنگ شویی شدیداً منعش می‌کند و بعضی‌ها عقیده دارند اگر اتاق تاریک باشد دریچه‌ای به دنیایی دیگر از آنها ساخته می‌شود.

گنجاندن بی‌نهایت در فضایی به اندازه‌ی یک متر.

آیا این همان کاری نیست که هر روز می‌کنیم؟ آیا هر روز با سی و دو تا حرف الفبا، بی‌نهایت جمله نمی‌سازیم؟

از صبح یک دقیقه هم بیرون نرفتم. حتی پرده‌ی آویزان به پنجره را هم جمع نکردم و حتی توی خود خانه هم خیلی جابجا نشدم. کار کردم، یک فیلم دیدم. فیلم بدی نبود. مقدار زیادی فرندز نگاه کردم. می‌خواستم بخوابم اما نخوابیدم. غذا خوردم و به مقدار لازم به دستشویی مراجعه کردم و سیگار کشیدم. همین. باور کنید همین.

اما از صبح که بیدار شده‌ام تا همین حالا دست از خیالبافی بر نداشته‌ام. دست خودم که نیست. فکرها و خیال‌ها می‌آیند و وسط‌شان چیزهای دیگری می‌آید و لابلای آنها چیزهایی دیگر. حالا که فکر می‌کنم می‌بینم بله. در زمانی محدود یک بی‌نهایت دیگر ساخته‌ام. بی‌نهایت زندگی واقعی و غیرواقعی. بی‌نهایت خاطره و بی‌نهایت اوهام.

با دو آینه می‌شود بی‌نهایت ساخت. با سی و دو حرف هم می‌شود بی‌نهایت ساخت. در طول پانزده شانزده ساعت هم می‌شود بی‌نهایت تصویر و خاطره و خیال ساخت. اما اگر بی‌نهایتی که آینه‌ها می‌سازند شوم است، آیا بی‌نهایت‌های دیگر شوم نیستند؟ آیا به همین دلیل نیست که انسان‌هایی که به یک زبان حرف می‌زنند کمتر همدیگر را می‌فهمند تا آنهایی که زبان هم را بلد نیستند؟ آنهایی که فقط می‌توانند تعداد محدودی جمله با هم رد و بلد کنند؟

و آیا همین بی‌نهایت زندگی در امروز نبود که من را در میان این چهار دیوار محدود نگه داشت و نگذاشت امروز را ببینم؟ امروزی که چهل و سه دقیقه است دیگر در میان ما نیست.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s