درد

آدم در درد زندگی می‌کند آقاجان. اگر جهان را چهار عنصر شکل داده‌اند: آب و باد و خاک و آتش. آدمیزاد را همین یک عنصر شکل داده است: درد.

در طول هزاران سال یادمان داده‌اند که چطور باید به این درد غلبه کنیم، آن را نادیده بگیریم یا کارهای دیگر. منطقی بود. همین درد می‌توانست آدم را بکشد. ولی حالا که تکامل کاری کرده کمتر بمیریم، دیگر منطقی نیست. باید یک راهی پیدا کنیم تا درد را درک کنیم.

مثل یک توپ بسکتبال است. ما خیلی سال است که درد را مثل توپ بسکتبال زیر آب نگه داشته‌ایم. هی فشارش داده‌ایم برود پایین‌تر، به خیال این که یک روزی دیگر اذیت‌مان نکند. ولی غافل از این که هرچقدر پایین‌تر فشارش دهیم، وقتی رهایش کنیم، با شدت بیشتری به صورت‌مان می‌خورد. مساله همین است.

پس باید چه کار کنیم؟ به نظرم درد را نباید شکست داد. چون اساساً امکانش نیست. مثل این است که یک مورچه بخواهد تمام انسان‌ها را شکست دهد. باید با درد و درون درد زندگی کرد. باید آن را پذیرفت. مثل ساعت هفت صبح روزهای غیرتعطیل، مثل گرما و سرما، مثل ظرف‌های نشُسته، مثل لباس‌های کثیف، مثل مسواک، مثل خیلی چیزها، خیلی چیزهای دیگر.

به نظرم بهترین بتمن‌ها را آقای نولان نساخته. بهترین فیلم بتمنی که من دیده‌ام شوالیه‌ی گاتهام است. انیمیشن عجیب و غریبی که به اپیزودهای مختلف تقسیم شده است و هر اپیزود ماجرای متفاوتی را روایت می‌کند.

اپیزود پنجم این انیمیشن، اسمش این است: Working through pain. ترجمه‌ی مورد علاقه‌ی من این است: «ادامه دادن در درد.» واج‌آرایی روی حرف «د» دارد که تداعی‌کننده‌ی همان درد است. بگذریم.

اپیزود این است. اگر فیلترشکن دارید و دیدن ۱۸ دقیقه ویدئو در یوتیوب برایتان مساله‌ای نیست ببینیدش. خیلی جذاب، خیلی استادانه، خیلی دقیق، و خیلی ملموس برایتان می‌گوید درد چیست. و چطور باید با درد، درون درد، زندگی کرد.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s