اقیانوس زمان

آیا همین حالا که دارم اینها را می‌نویسم خواب نیستم؟ چه می‌شود اگر به کف دستم نگاه کنم و به جای آن عددهای کج و معوج، چهار خط موازی ببینم؟ چه می‌شود اگر انگشت‌های دستم به جای این که صاف و کشیده باشند، خمیده به یک سو باشند؟ آیا همین حالا، همین حالا، خواب نیستم؟

نمی‌دانم که من انسانی هستم که خواب پروانه می‌دید. یا پروانه‌ای که خواب انسانی می‌بیند.

وقتی برای من مرز میان رویا و واقعیت ناگهان برداشته می‌شود، با داد و فریاد از خواب بیدار می‌شوم. برای اطرافیانی که با صدای من بیدار شده‌اند قصه‌ی ترسناکی تعریف می‌کنم تا خیال نکنند دیوانه شده‌ام. اما حقیقت این است که هیچ چیز ترسناکی در خواب‌های ترسناک من وجود ندارد. پرده‌ای تکان خورده است، دسته‌ی کلاغی دیده‌ام که پرواز کرده‌اند، خودم را دیده‌ام که روی پشت بام ایستاده است، ناگهان فهمیده‌ام که خوابم. همین جا شروع می‌کنم به داد زدن. دیگر نتوانسته‌ام در دنیای ذهنی‌ام طاقت بیاورم.

بعدها وقتی آنها را تعریف می‌کنم کماکان بدنم از وحشت می‌لرزند. اما مخاطبم می‌پرسد: «خب؟ این که ترسناک نبود.» و نمی‌دانم چه جوابی باید بدهم.

آیا من خواب پروانه‌ای می‌بینم یا پروانه‌ای مشغول خواب دیدن من است؟ یکی از تمرین‌های دیدن رویای شفاف این است که در طول روز دائم از خودتان بپرسید: «آیا من بیدارم؟ آیا اینها همه خواب نیستند؟» این یعنی جایی هست، لحظه‌ای هست که میان رویا و واقعیت مرزی وجود ندارد. این یعنی امکانش هست که حالا در حال تایپ کردن این کلمه‌ها باشم، و لحظه‌ای بعد در کوچه‌ای خلوت به عددهای کف دستم نگاه کنم. و از خودم بپرسم: «آیا خواب نیستم؟»

درباره‌ی همین رویاهای شفاف حرف زدیم. رویاهایی که در آنها می‌توانیم هر کاری خواستیم بکنیم. شفاف و واضح و بدون هیچ محدودیتی. و من فهمیدم که شاید تاریک‌ترین نقطه‌ی زندگی‌ام همین باشد. دیدن خواب‌های بی‌محدودیتی که من نقشی در آنها دارم.

نمی‌دانم توانش را دارم یا نه. اما می‌خواهم امتحانش کنم. می‌خواهم ببینم چه چیزی هست در این خواب‌ها که سیستم دفاعی ناخودآگاه من را به کار می‌اندازد و از خواب می‌پراندم. می‌خواهم بپرم در استخری که نمی‌دانم تمساح دارد یا نه.

یک بار دکتر گفت به نظرم تو داری از خودت در برابر چیزی دفاع می‌کنی که دیگر به تو صدمه‌ای نمی‌زند. پس می‌روم که پیدایش کنم. شیرجه به کف اقیانوس زمان یا بی‌زمانی.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s