خوشی‌ها و روزها

نوشتن برای من همیشه برابر با درد کشیدن بوده است. هیچوقت قصه‌ای ننوشته‌ام که اذیتم نکند. یک بار، یادم نیست کجا و کی، این تصویر به ذهنم رسید که چند نفر دستگاه آپاراتی را روی دوش‌شان گذاشته‌اند و آن را مثل تابوت با خود می‌برند. این شد ایده‌ی یک قصه.

قصه در روستایی می‌گذشت که زمستان‌هایی سرد و تابستان‌هایی مطبوع داشت. مردمان روستا وقتی گرد و خاک وانتی را از دور می‌دیدند می‌فهمیدند بهار از راه رسیده است. زیرا تنها همان وقت بود که وانت می‌توانست جاده‌های بسته‌شده را طی کند و به روستا بیاید. بار وانت آپاراتی کهنه و قدیمی بود. تا پاییز که دوباره سرما و برف بازمی‌گشت مردم روستا از طریق آن آپارات فیلم می‌دیدند. فقط همین بود که باعث می‌شد زمستان سخت گذشته از یادشان برود.

در این قصه صحنه‌ای بود که باعث شد متاثر و ناراحت شوم. صحنه این بود: آنها نشسته بودند و فیلمی جنگی می‌دیدند، آخرهای فیلم قهرمان تیر می‌خورد و می‌میرد. وقتی این صحنه پخش می‌شود، آدم‌هایی که در ردیف جلوی سینما نشسته‌اند نیم‌خیز می‌شوند تا به قهرمان کمک کنند، تا نگذارند بمیرد.

قصه‌ی خوبی نبود. ایرادهای اساسی داشت. اما دیگر هیچوقت آن را ویرایش نکردم. هیچ کدام از قصه‌هایم را ویرایش نمی‌کنم. چون دوباره اذیتم می‌کنند. دست خودم نیست. فرار اولین حربه‌ی من برای زنده ماندن است.

تا مدت‌ها فکر می‌کردم وقتی می‌نویسم که چیزی درونم شکسته باشد. بلوری ظریف که بند انداختنش زمان زیادی ببرد. اما حالا حالم خوب است. حالم بهتر است. توانایی زندگی کردن در میان باقی آدم‌ها را پیدا کرده‌ام.

امروز دراز کشیده بودم و فهمیدم دیگر کمتر نگرانم وقتی نمی‌نویسم، وقتی کتاب نمی‌خوانم، وقتی هیچ کاری نمی‌کنم. قبلاً نیرویی درونم بود که من را وادار می‌کرد «کاری» انجام دهم. روز را بیخود و بی‌جهت تمام نکنم. چرا که قبلاً فکر می‌کردم خیلی زود می‌میرم. ولی حالا بی‌خیالم. نه پول برایم اهمیتی دارد و نه سوار شدن به قطار سریع‌السیر جهانِ مدرن. می‌توانم دراز بکشم و خوش باشم.

هر چیزی هزینه‌ای دارد. هزینه‌ی خوشی، درد نکشیدن است. و این خود دردی است. به خصوص اگر به درد کشیدن عادت کرده باشی.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s