چیزهایی که می‌توان با پول به دست آورد

رفتم عابربانک و تمام پولی که داشتم را نقد کردم. تا آخر ماه می‌توانم روزی ۷۰۰۰ تومان خرج کنم. عدد بدی نیست. می‌توانم زنده بمانم.

هیچوقت جاه‌طلبی جمع کردن پول نداشته‌ام. همیشه از آن آدم‌هایی بوده‌ام که آخر ماهشان ده روز بعد از گرفتن حقوق است. خیلی جاها اذیت شده‌ام، اما همچنان ولخرجی‌ام زیاد است. البته ولخرجی مال آن وقت بود که پول خوبی درمی‌آوردم. حالا که دیگر خبری از آن حقوق بالا نیست. درآمد ماهیانه‌ام کمتر از نصف شده و دیگر نمی‌توانم ولخرجی کنم. اما همچنان با پول کم سر می‌کنم و بد هم نیست.

امروز با هفت هزار تومان رفتم یک بادمجان، پنج تا قارچ، یک فلفل دلمه‌ی سبز، یک لیموترش بزرگ، دو تا گوجه فرنگی و دو تا پیاز، یکی بزرگ و آن یکی کوچک، خریدم. دو تا نان بربر و یک نوشابه‌ی خانواده هم توانستم بگیرم. پانصد تومان بیشتر خرج کردم. اما غذای خوبی درست کردم. ب بادمجان و گوجه‌ها را روی شعله‌ی گاز کباب کرد. من پیازها را خرد کردم و با قارچ و فلفل تفت دادم. بعد بادمجان و گوجه‌ها را توی آن له کردم و هم زدم. هرچه ادویه داشتیم تویش ریختم: نمک، فلفل سیاه و قرمز، زردچوبه. بعد که تمام شد لیموترش را هم اضافه کردم.

دیروز در اینجا نقل قولی دیدم از کتاب جمعه، ویژه‌نامه‌ی شیلی. بعد رفتم تمام کتاب‌های جمعه را از اینجا دانلود کردم. داستان‌ها و شعرها و مقاله‌هایش عالی است. سه شماره را با ولع خواندم. البته به جز چند تا مقاله‌ی تخصصی‌اش. چقدر خوب هستند. کیفیتی دارند که به نظرم مجله‌های الان ندارند. شاید چون به قول خودشان وظیفه‌ی خود می‌دانستند که «مسائل حاد سیاسی و اجتماعی را با صراحت لهجه و منطقی قاطع بشکافند و تاریکی‌ها را روشن کنند.» شاید چون در همان شماره‌ی اول متن سخنرانی برشت را چاپ کرده بودند که درباره‌ی «فاشیسم» حرف می‌زد. شاید هم اصلاً توی یک پست دیگر مفصل درباره‌اش بنویسم. خلاصه:

امروز با هفت هزار تومان فهمیدم مخلوط پیاز، فلفل سبز و قارچ چه رنگ شگفت‌انگیزی پیدا می‌کنند. بعد فهمیدم بادمجان کباب شده چه بوی مطبوعی به آن اضافه می‌کند و گوجه فرنگی چه طعم بی‌نظیری به آن می‌بخشد. امروز با هفت هزار تومان خوش بودم. فردا هم می‌توانم و فردا هم و فردا هم.

آه یادم افتاد. دو تا سیب سفید کوچک هم خریده‌ام.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s